Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

PARAFUDR NEDİR?

Parafudr elektrik tesisatını yıldırımdan veya tesisatta oluşan ani darbe gerilimlerinden koruyan cihazlara denir. Elektrik devrelerinde şiddetli ve ani gerilim sırasında oluşabilecek darbelere karşı koruma sağlar. Devrede  yaratacağı tehlikeleri engeller. Sisteme paralel olarak bağlanır ve normalde pasif halde bulunur. Yalıtkan özelliğindedir fakat yıldırım düşmesi ya da ani gerilim meydana gelince harekete geçer ve aldığı enerjiyi toprağa iletir. Aşırı gerilim etkisi geçince tekrar normal çalışmaya devam eder. Böylelikle sistem aksamadan çalışmaya devam eder. Saniyeler içinde gelen darbelere aynı tepkiyi vererek akımı çinko oksit elemanları ile direk toprağa iletilir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise eğer bir darbe almışsa cihaz kendini sıfırlayabilir. Kısaca görevleri ise şunlardır;

  • Yıldırım oluşacak hasara karşı korur. ( B sınıfı class 1 veya tip 1)
  • Cihaz hassas ve duyarlı ise etkilere karşı korur. ( D sınıfı class 2 veya tip 2 )
  • Şiddetli ve ani gerilimlerde oluşan hasara karşı korur. ( C sınıfı class 2 veya tip 2)

Gerilimleri korumak, hem güç hem de sinyal hatlarında oluşacak kesinti sürelerini önlemek, veri güvenliğini sağlamak sistemde oluşacak hasarı engellemek amacıyla kullanılacak en iyi üründür. Kullanım yerleri ise trafo girişleri, ana panolar, tali panolar, led aydınlatma sistemleri, yenilenebilir enerji sistemleri, alarm sistemleri, CCTV, otomasyon sistemleri, haberleşme sistemleri vb. yerlerde kullanılır. Elektrik devrelerindeki gerilimler çevreden gelen darbeler ile şiddeti artabilir bunun sonucunda büyük hasarlar meydana gelir. Yıldırım düşmesi bir dış faktördür ve sistemi doğrudan kesip geri dönüşü olmayan zarara uğratabilir. Parafudr iç ve dış faktörlere karşı sistemi bütünüyle korur. Toprağa gerilimi ilettiği için devre korunmuş olur. Eğer binaya kurulacaksa ve binada paratoner var ise tip 1 ve tip 2, dağıtım panosunda tip 2, hassas dağıtımda ise tip 3 kullanılması uygundur. Paratoner yok ise c tipi ile binaların iç bölümüne yapılabilir. Yeni nesil cihazlarda akıllı işlevselliği eklenerek topraklama olmasa bile çalışma prensibine sahiptir. 

Parafudr Çeşitleri

Yüksek, orta ve alçak gerilim sistemleri olarak 3 şekilde ayrılır. Ayrıca alçak gerilimli olanlar B,C,D olarak kendi içinde farklılık göstermektedir. B,C ve D sınıfı yük, iletim, hassasiyet değerlerine göre ayrımı yapılmaktadır. Güneş enerjisi sistemlerinde de oldukça tercih edilen parafudr DC sınıfı olarak kullanılmaktadır. B sınıfı ise sayaç öncesi kullanılarak yapının dışında aşırı akım iletim kapasitesinin en yüksek olanıdır. Gerilimin 1,5 KV’den olması gerekir. D sınıfı hassas elektrik ürünleri seçilerek gerilimin 1,5 KV’den küçük olması şartıyla 6kA akımı ile deşarj edilebilir. Cat-6 parafudr ise haberleşme hatlarını yıldırımın verebileceği hasardan korur. Kamera, switch, PLC, otomasyon sistemlerinin herhangi bir aksaklığa uğratmadan güvenliğini sağlar. Parafudr Şebekeye Nasıl Bağlanır? Sistem aygıta paralel biçimde uygulanmalıdır. Faz kısmından çıkışlarda olan kablolar 16-35 mm kadar paralel olacak şekilde cihaza bağlanır (bazı cihazlarda nötr kısmına da bağlanabilir). Son olarak hat toprak çıkışına bağlanarak montaj tamamlanır. Uygun verim almak için bağlantı kabloları kısa olmalıdır. Bu bağlantı kablosunda ek gerilim riskini düşürür.   Parafudr Seçimi Nasıl Yapılır? Bu cihazlar için en önemli detay ne amaçla kullanılacağının tespit edilip ona göre seçim yapılmalıdır. Bu seçim yapıldıktan sonra soketli model tercih edilmesi uygundur. Soketli modeller sadece kartuş değiştirilerek soket kısmı değiştirilmeden kullanım kolaylığı sağlar. Yine bu cihazlar darbe aldıkça ömrü kısalır. Son yıllarda ülkemizde hem kamu hem özel sektörde bu tür cihazlar bir ihtiyaç haline dönüşmüş ve kullanımı artmıştır. Yeni nesil cihazlar aşırı gerilim yüzünden yangın ve can kayıplarını azaltmayı başarmıştır. Bu nedenle dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanımını arttırmamız gerekir. İç ve dış yapılarda kullanımı oldukça kolay bir üründür. Firmamız uygun fiyat ile müşterilerimizin talepleri doğrultusunda hizmet vermektedir. Tercih edilen alanın özelliklerine bağlı seçimler sunarak doğru ürünü bulmanızda kolaylık sağlıyoruz. OBO  legrand gibi birçok markanın ürünlerinin  satışını yapmaktayız.  Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.