Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Buat Kutusu

Buat şantiyelerde veya inşaatlarda elektrik ve telefon tellerini bir arada bir kutu içinde toplanıp daha sonra tek kutuda birleşen ve bu kutudan dağılmasını sağlayan malzemedir. Buat çeşitleri mevcuttur.

Kare Buat: Genellikle apartman dairelerinin dağıtım kısmında bulunan ve iletken bağlantıların yoğun olduğu kare şeklinde kutudur. 10x10 ve 20x20 çok sık kullanılan ölçüleridir. 26x26, 8x8x,12x12 gibi boyutları da bulunur.

Sıva Altı Buat: Sıva altına yerleştirilerek görüntü açısından göz yormayan buat şeklidir. Son yıllarda kullanımı fazlalaşmıştır.

Kontralı buat: Yapı itibari ile tek girişi olan buat türüdür.

Sıva Üstü Buat: Sıvanın üst kısmına yapılarak kullanılan buatlardır. Pek tercih edilmez, çünkü kablo görüntüsü hoş durmamaktadır.

Buat Klemens

Kullanımı her geçen gün artan buat klemensi müşteriler için oldukça önem kazanmıştır. Özellikle tesisatlarda oluşan işçilik payını azaltmıştır. Vidalarla sıkıştırılmış tellere sahip ve olan elektrik yükünün transferi için bağlantı şeklinde olan üründür. Boyut veya şekilde uyumluluğunu gerektirmez. Ayrıca birkaçı arka arkaya bağlanabilir. Özellikle elektrik işlerinin montajında hızlı ve güvenli çözüm sunar. En çok tercih edilen marka ise Wago klemens ürünleridir. Wago klemensler ısıya dayanıklı oluşuyla daha popüler hale gelmiştir. Hatalı kablolamayı önlemektedir. Kablolar hızlı şekilde takılır ve çıkabilir. Elektriksel darbelere karşı tüm kabloları korur. Buat klemens konnektör olarak da bilinir.

Wago 2273 Klemens

Tek damarlı bağlantıları bağlamak için üretilmiştir. 2.5 mm küçük ve kolay iletkenleri sağlar. Küçük olmasına paralel olarak pano boyutlarınızda küçülür. Pano boyutlarının küçülmesiyle maliyetlerinizde en aza inmiş olur. Kullanımı ise hiçbir malzeme gerekmeden bağlanabilir. Ayrıca alt kısmı şeffaftır kabloyu görerek takma imkanı sağlar.

 

Wago 221 Klemens

Diğer klemenslere göre oldukça küçüktür. Ayrıca kullanıcılarına tasarruf da sağlamaktadır. En fazla kullanıldığı sektör ise inşaat sektörüdür. Merdiven tepelerinde görülen ince ve karmaşık kabloları en aza indirerek iletimi kolaylıkla sağlar. Çok damarlı veya çok telli kabloları birbirine kısa sürede bağlayarak alandan ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Kompakt alanlarda kullanımı daha fazla tercih edilir. Her türlü kablo için uygundur. Uçlarındaki kısmın şeffaf olması büyük avantaj sağlar kablonun güvenli şekilde takılmasına yardımcı olur. Ergonomiktir. Küçük olması sebebiyle rahat ve kolay taşınabilir. Takacak kişi çok fazla kuvvet uygulamadan klemensleri takabilir. Eğer ortam 60 derecede sıcaklıkta ise kullanılabilir fakat daha fazla sıcaklık ürüne zarar verebilir.

Buat klemensi nominal akım değerleri, gerilim değeri, plastik malzeme, hızlı montaj, az yer kaplaması, yüksek çalışma sıcaklığı gibi özellikleri kullanıcı için avantaj sağlar. Bağlantı kutularında, aydınlatma cihazlarında, kablolar köprüleme yapılacak ise kullanılır.

 

Wago klemensler 3’lü, 2’li ve 5’li gibi yapılarda bulunur.

 

Klemenslerin kutup noktaları farklı olduğu için iletken yapılacak ürüne göre seçilmelidir. Klemensler yalıtkan kısımları kullanılacak malzemeye göre yapılır. Plastikten, porselenden, metalden yalıtkan malzeme kısmı yapılabilir. Klemenslerin kullanımı kanuni yönetmelikte zorunlu geçmektedir. Bu yüzden bir elektrik devresinde klemensin kullanılması zorunludur.

  • Düz klemensler : Bina içinde yapılan tesisat içlerinde kullanılır. Düz hat için tasarlanmıştır.
  • Buat klemensi : Elektrik akımını gerçekleştiren buat türüdür.
  • Şapkalı klemens: iletkenlerin birbirine eklenmesiyle oluşan klemens türüdür.
  • Vidalı klemens: Vida ile sıkıştırılan klemens türüdür. Diğerlerine göre daha klasik bir üründür.
  • Bakır klemensi: Bakır tipinden oluşan klemenstir.
  • Paratoner klemens: Topraklama sistemi ile yıldırımlık sistemi ayıran klemens türü olarak bilinir. Sürekli ölçülerek kontrol sağlanır. Yıldırımdan korunmanın en etkili yoludur. Can ve mal güvenliği için yönetmelik doğrultusunda bakımları yapılmalıdır. Radyoaktif paratoner ve aktif paratoner olarak çeşitleri vardır.
  • U kayık klemensi: pirinç malzemenin içerisine yerleştirilen ve bu vida ile montajı yapılmaktadır. Gövdesi plastik malzemeden oluşmaktadır. Kabloyu tamamen sardığı için güneşin zararlı etkisinden korumaktadır. U şeklinde olduğu için adını şeklinden almıştır.

Ray klemens: Birbirinden ayrı konumda bulunan iletkenlerin bağlantısını yapar. Gövde kısmı yalıtkan malzemeden yapılmıştır. Elektrik panosunun alt kısmında ve ray şeklinde kullanılır.

Obo klemens

Avrupa standartlarına göre üretilmiş ve uluslararası tarafından sertifika kazandırılmış bir ürün olan Obo klemens 950 Derecelik ısıya, bile dayanabilmektedir. Artık tüm elektriksel bağlantı olmak zorunda olan klemensler güvenilir olması dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Obo ürünleri NYAF kablolarda bile Kilitli bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma sayesinde aşırı gerilmeler engellenmiş olur.

Çetinkaya Klemens

Pano markası olan Çetinkaya pano elektrik klemens üretimi de yapmaktadır. Ürünleri diğer klemens fiyatlarına göre daha ucuzdur. Uzun ömürlü olması ve maliyeti azalttığı için kullanımı yaygınlaşmaktadır. Her tip kablo için tercih edilebilir. Montajlama için ek maliyet gerektirmez.

Klemsan Klemens

Klemsan ürünleriyle öne çıkan markadır. Sağlam ve ergonomik yapısıyla kablo dağınıklığını ortadan kaldırır. Vidalı ve çok katlı klemensleri ile diğerlerinden farklıdır. Bağlantıyı daha hızlı ve estetik şekilde yapabilirsiniz. Endüstri alanı için oldukça önem taşımaktadır.

Klemens alırken yapılan işe göre alınmalıdır. Farklı renk ve çeşitte klemense ihtiyaç duyulabilir. Özellikle bakırın saflık derecesine bakılmalıdır, bu derece klemensin ne kadar uzun ömür olacağının garantisini verir. Kablo kesitine uygun şekilde olan ürün seçilmelidir, yoksa bağlantı gevşek olur enerji iletimini sağlamaz. Çevresel etkilere karşı oldukça dayanıklıdır, toz, kir, gaz gibi etkilere karşı iletkende herhangi bir hasar meydana gelmez. Vidalı yapıdaki ürünler bakım gerektirmez. 240 mm’ye kadar bakır kablolar herhangi bir ön işlem yapmadan bağlanabilir. Ayrıca potansiyel dağıtım için köprüleme aksesuarları da bulunur. Sistemli çalışanlar ise dizi tasarımında esneklik sağlar.

Somelpa Elektrik klemens ve buat ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir. Çalışılan alana göre müşterilerimize en uygun buat ve klemens ürünlerini tavsiye etmekteyiz. Bu sayede daha güvenli ve kullanışlı ürün seçmiş olursunuz.