Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

 

Kablo

Kablo gündelik hayatta kullandığımız ve elektrik iletimini sağlayan araçlardan biridir. Elektrik akışını sağlayarak cihazların birbirine olan bağlantısını gerçekleştirmektedir. Yapısı gereği iletken ve yalıtkan kısımdan oluşmaktadır. Günümüzde kullanılacak alana göre pek çok kablo çeşitleri vardır. Güç kabloları, gaz yalıtımlı kablolar, deniz kabloları, yüksek gerilim kabloları şeklinde kategorileri mevcuttur. Burada önemli etken kabloların akım taşıma kapasiteleridir, üç kısımda sıralanan kapasite ölçütleri ile belirlenmektedir. Birden fazla damarlı iletkenli, yalıtkanlı hareket halinde ve çok damarlı iletken, bir damarlı açık şekilde kullanılan kapasiteleri mevcuttur. Özelliklerine göre ise bakır iletkenli, bükülebilen, PVC izoleli, halojensiz olarak gruplara ayrılmaktadır. Ev gibi alanlar için tek iletkenli normal kabloların döşenmesi uygundur. Kabloların standartlara göre TS (Türk standartları), VDE (Alman Standartları, IEC (Uluslararası Elektrik Komisyonu) ve BS (İngiliz Standartları) gibi uygunluk sertifikaları verilerek gerekli testlerden geçirilmektedir. İşletme veya sanayide kullanılacak ise ağır işletme veya normal işletme şeklinde kablo seçilmelidir.  

N2xh Kablo Nedir?

 N2XH Kablolar ise güvenlik açısından oldukça önemli kablo türüdür. Olası bir yangın anında alevi iletmeyerek tesisat sisteminin zarar görmesini engellemektedir. Ağır sanayi koşullarına dayanıklı olan bu kablo özellikle endüstri ve sanayi sektöründe oldukça yarar sağlayarak dar alanlarda bile kullanılabilmektedir.

Tercih edilmesinin sebeplerine baktığımızda ise özel sentetik yalıtkan yapıda oluşu dayanıklılığını artırmıştır. Tek veya birden fazla telli bir yapıdan meydana gelmektedir.  İçeriğinde halojen madde bulunmaz ve XLPE izoleye sahiptir. İçinde tek damar veya çok damar bulunabilme özelliği mevcuttur. En yüksek çalışma sıcaklığı 90 derece iken en yüksek kısa devre sıcaklığı ise (en fazla 5 saniye) 250 derecedir. Yüksek sıcaklıkta bile performansını düşürmeden enerji iletimine devam etmektedir. Bakır iletken telleri sayesinde iletimi aksamdan devam ettirir. Aleve dayanıklı olmasının en iyi yanı ise olası durumlarda yaşam alanımızı korumasıdır. Sadece sanayi veya işyerlerinde değil yüksek katlı binalarda da bu kablo kullanılabilir.

Kullanım alanları ise okul, yüksek katlı binalarda, bilgi işlem merkezlerinde, hastanelerde, toplantı salonlarında ve otellerde yaygın kullanıma sahiptir. Bu kadar geniş alanda kullanılmasının en büyük sebebi içeriğinde zehirli gazlar bulundurmaması ve yangına dayanıklı oluşudur.  LS0H denilen dış kılıfı ile ekstra koruma sağlayarak kablo kaynaklı yangınların önüne geçmiş olmaktadır.

N2XH Kabloların üretim standartları ise;

Enerji Kabloları için alınan üretime uygunluk standardı ise TS HD 604 S1 5G’dir. Uluslararası geçerlilik gösteren bu belge ürünün küresel bazda onaylandığını göstermektedir.

Kumanda Kabloları için üretim standartları; TS HD 627 S1 7H’dır.

 

Hes N2XH Kablo Özellikleri

HF (Halojenden Arındırılmışlık) Testi: IEC 60754 - ½’dir.

CPR (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) Testi: EN 50399’dur.
LS (Düşük Duman) Testi: IEC 61034 -1/2’dir.
Yanan Damlacık Testi: IEC 60332-1-3’tür.
FR (Aleve Dayanıklılık) Testi: IEC 60332-1-2 ve IEC 60332-3-24 Cat.C’d,ir.

 

N ve VDE standartlarına da uygun üretildiği isminden de anlaşılmaktadır. Siyah renkli dış kılıfı alevi iletmez ve herhangi bükülmelere karşı dayanıklıdır. İçindeki damar kısmı özel dolgu ile üretilmiş olup beyaz renkte sağlam katmanla yapılmıştır. Taşıma kapasitesi ise oldukça güçlüdür. Özellikle Hes N2xh Kablo içindeki bakırların sağlamlığı sayesinde olası bükülmelere karşı kırılma olmaz.  Üretildiği madde taşıma kapasitesini damar sayısını belirleyen en büyük faktördür. N2xh akım taşıma kapasitesi için rakamsal olarak bakar isek 24 ile 94A arasında değişmektedir. Halojensiz yapısı ile içerisinde flor, klor, iyot gibi zararlı maddeler bulundurmaz ve alev ile bir temas halinde toksitlenme olmaz. Alevlenme anında kendiliğinden sönerek yangının durmasına olanak sağlar. Olası can ve mal kaybını engellemiş olur ve maddi açıdan tehlike yaratmaz. N2xh FE 180 özellikleri ise farklı kılıfı ile ekstra güvenlik sağlamaktadır.  Nexans N2xh Kablo uluslararası IEC 60502-1 standartlarına sahip olup iletken esnekliği Class 2 sınıfıdır. Kullanım sırasında maksimum iletken sıcaklığı ise 90 derecedir. Farklı diğer marka ise Prysmian N2xh Kablo benzer yapıya sahiptir ve isteğe bağlı farklı kesit ve boyutlarda alınabilmektedir. 

N2xh Kablo kesitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

N2xh 1x120

N2xh 1x185

N2xh 1x240

N2xh 2x1,5

N2xh 3x1,5

N2xh 3x2,5

N2xh 3x4

N2xh 3x6

N2xh 3x25+16

N2xh 3x35+16

N2xh 3x50+25

N2xh 3x70+35

N2xh 3x120+70

N2xh 3x150+70

N2xh 3x240+120

N2xh 4x1,5

N2xh 4x2,5

N2xh 4x4

N2xh 4x10

N2xh 4x16

N2xh 4x70

N2xh 5x2,5

N2xh 2x1,5 Fe 180

N2xh 3x1,5 Fe 180

N2xh 3x2,5 Fe 180

 

Kesitler müşterilerin isteği doğrultusunda yapılıp teslim edilmektedir. Alanın büyüklüğü ve iletilecek akım şiddeti önemli hususlardan biridir. N2xh kablo üretimini yapan birçok firma bulunmaktadır. Bunlar  Hes Kablo, Nexans ve Prysmian N2xh kablo üretiminde oldukça ileri seviyededir. En çok tercih edilen markalar arasında bulunmaktadır. prysmian n2xh akım taşıma kapasiteleri ise değişkenlik göstermektedir. N2xh kablo fiyat listesi için  bizimle iletişime geçebilir ve kablolar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.