Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Motor Koruma Şalteri Nedir? Ne İşe Yarar?

Motor koruma şalterleri sanayi ve endüstri gibi alanlarda kullanılan motorların besleme devresinde hattın başlangıç noktasında yer alan elektrik sigortaları, çalışma düzenleri nedeniyle kullanılan motoru değil, bağlantıyı, başka bir değişle hattı korumaktadır. Motorları koruyabilmek için ise çeşitli şalterler kullanılmaktadır. Bu koruyucu elemanlara, motor koruma şalterleri adı verilmektedir

 Motor Koruma Şalteri Nedir?

 Sanayi alanında kullanılan motorları ve tesisatları aşırı derecede meydana gelen akımdan, kısa devreden ve bunun gibi durumlardan korumaya yarayan elektromekanik koruma aracına motor koruma şalteri adı verilmektedir. Güç kaynağı ve tesisatın güvenli bir şekilde izolasyonunu sağlayabilmek adına ayrıma fonksiyonu görevi gören bu gibi motor koruma şalterleri, yükler için manuel bir anahtarlama işlemini de gerçekleştirebilmektedir.

 Motor koruma şalterlerinin görevleri hemen hemen aynıdır. üretici şalter firmaları, iki farklı tipte koruma şalteri üretirken, bu tipler butonlu çevirmeli motor koruma şalterleridir. Kullanılacakları alanın nominal akım değerine göre şalter tercihi yapılması ve akım ayarlarının da bu değere uygun olması gerekmektedir.

Motor Koruma Şalteri Ne İşe Yarar?

Motor güç devresinde motorun aşırı derecede akım çekmesi ya da kısa devre yapması gibi durumlarda motor koruma şalterleri kısa süre için açılarak, motorda oluşabilecek herhangi bir zarara karşı önlem alınmış olmaktadır.

 Bu şalterlerin kullanılmasıyla beraber termik rölerin kullanımı da hızlı bir şekilde düşüş göstermektedir. Özellikle de elektrik panolarında tercih edilmesi sayesinde manyetik koruma amacıyla kullanılmakta olan sigortalara gerek duyulmamaktadır. Aşırı yüklenme, kısa devre ve faz hatası gibi durumlar karşısında koruma görevini motor koruma şalterleri üstlenmekte ve bu şekilde elektrik panolarında yer tasarrufu sağlanmaktadır. Bu gibi yardımcı elemanlarda bulunan açık ve kapalı kontakları sayesinde durum bilgisi alınabilmekte ve şalterin konumu hakkında uzaktan bilgi edinilebilmektedir. Motor koruma şalterlerinin özellikleri, çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir.

 Motor Koruma Şalterinin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Havalandırma sistemleri, konveyör sistemleri, vinç panoları, küçük makine, kompresör ve otomatik kumanda sistemleri, motor koruma şalteri kullanılan motor uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu gibi uygulama alanlarında bu şalterlerin koruma fonksiyonları, faz kaybı hassasiyeti, kısa devre koruma ve aşırı akım korumasıdır.

 Motor koruma şalterlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Örneğin; bu koruyucu elemanı seçerken, uygulamada kullanılacak olan motorun anma gücü göz önünde bulundurulmalıdır. ayarlanması mümkün olan termik ayar sahası sayesinde ihtiyaç duyulan akım aralığını ayarlayabilmek mümkündür. Ayrıca bu noktada dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise ayar sahasının manyetik kısa devre ayarı olmadığıdır.