Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Monofaze nedir?

Mono sözcüğü, bir ya da tek manasına gelmektedir. Monofaz da, tek faz anlamı taşımaktadır. Alternatif akımın yanı sıra bir nötr hat ve bir fazdan oluşan elektrik beslemesi şeklinde tanımlanan monofaz, Türkiye'de 220 volt gerilim olarak ve 50 hz hıza sahip olması ile bilinmektedir. Bu özellikle çeşitli mono faze ürünler bulabilmek mümkün olurken, monofaze regülatör, monofaze priz, monofaze motor, analog mofaze regülatör, monofaze sayaç ve monofaze kauçuk ürünler bunlardan yalnızca bazılarıdır.

 Monofaze Nedir?

Elektrik ile yakından ilişkili olan monofaze terimi, tek faz anlamına gelmektedir. Alternatif elektrik akımı ile birlikte gerilim taşıyan bağımsız enerji dalı ve nötr hattan oluşan elektrik beslemesi olarak ifade edilen monofaze, Türkiye'de 50 hz hız ile faaliyet göstermektedir. Ayrıca gerilim tipi de 220 volt olarak bilinnen bu besleme, 230 volta kadar çıkabilmektedir. Çoğu zaman soğutucu, fan, ısıtıcı ve öğütücü gibi çeşitli küçük elektrikli aletler kullanılmaktadır.

 Monozafe olarak geliştirilen sistemlerde, devreyi oluşturabilmek adına iki farklı kabloya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu iki kablodan biri faz, diğeri ise nötrdür. Bu gibi sistemlerde faz elektrik akımını, diğer bir değişle gerilimi taşırken, nötr ise akımın dönüş yolu görevini üstlenmektedir.

Monofaze Ürünler Nelerdir?

Monofaze ürünler çeşitlilik gösterebilmektedir. Sayaç, motor, regülatör, kontaktör, sigorta, poka şalter, priz, analog monofaze regülatör ve bunun gibi elektrikle alakalı çeşitli araçlar, mono faze ürünler olarak gösterilebilmektedir.

Monofaze ve Trifaze Arasındaki Farklar Nelerdir?

Trifaze, üç faz ve bir nötrden meydana gelen bir elektrik besleme olurken, monofaze ve trifaze arasında pek çok farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkları ise şu şekilde sıralandırabilmek mümkündür:

 Monofaze türünden elektrik beslemede güç, yalnızca bir iletkenden iletilirken, trifazede ise üç farklı iletken mevcuttur.

Trifaze sistemin verimliliği, monofazeye kıyasla daha yüksektir. Bunun nedeni ise, eşdeğer devre açısından üç iletkenin bir faza kıyasla daha güçlü olması olarak gösterilebilmektedir.

 Monofaze sistemde gerilim en fazla 230 volta kadar yükselirken, trifazede bu gerilim 400 voltu bulabilmektedir.

Monofaze sistemde ağı bir araya getiren nötr ve faz olmak üzere iki kablo bulunmaktadır. Trifaze sistemde ise üç faz ve bir nötr olmak üzere dört kablo bulunmaktadır. Monofaze sistem, daha çok bakıma ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla trifaze sistem ile kıyaslandığında maliyeti daha yüksektir.

 Monofaze sistem genellikle ev ortamlarında ve ufak çaplı gerilimleri iletmek üzere kullanılan bir sistemdir. Trifaze sistem ise çoğunlukla fabrika, sanayi ve endüstri gibi alanlarda büyük çaplı ve ağır yükleri iletmek üzere kullanılmaktadır.