Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Kontrol Kablosu

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrik alanında hız ve güvenlik bir ihtiyaç haline gelmiştir. Günümüzde pek çok kablo bu ihtiyacı karşılayarak tüm yaşam alanları için ideal bir çözüm sunmaktadır. Kablo yapısı gereği iletken ve yalıtkan kısımdan oluşmaktadır. İletken kısmı tellerden meydana gelen ve elektriği direk iletmeye yarayan kısımdır. Yalıtkan ise iletkeni yalıtkan hale çevirebilen kısımdır. Yalıtkanlar için PVC, lastik ve kağıtlar için kullanılır. Kablo seçilirken boyutu ve kullanılacak yerin tespiti doğru şekilde yapılmalıdır. Özellikle volt ve ısıya dayanıklılık seviyesi belirlenerek kablo alınmalıdır. Piyasada kablo çeşitliliği oldukça fazladır. Bunlardan biri olan Kontrol Kabloları pek çok sektörde karşımıza çıkarak kaliteli bir güvence sağlamaktadır.  Kontrol kablosu nedir sorusunun cevabı isenerji iletimini karşı cihaza sinyal yoluyla aktarılmasını sağlayan kablo türüdür. Sinyal kontrol kablosu olarak da adlandırılabilir.  Kullanıma uygun çalışma voltajları 300/500 V arasında olup en düşük 30 derecede çalışmaktadır. Aynı zamanda hassas yapıda olan bu cihazlar en fazla 70 derece sıcaklığında çalışmaktadır. PVC ile kaplanmış dış gövdesi ile kablonun yapısı esnek şekilde kullanılabilir. Sinyal kontrol kablosu ayrıca sinyal iletiminde gecikme, aksama gibi olayların yaşanmaması için üretilmiştir. Otel, alışveriş merkezi, ev gibi pek çok alanda kullanım özelliğine sahip kablodur. Haberleşme sektörü, ses sistemleri, bilgisayar sistemleri için gücü kontrol eden kablo görevindedir. Mekanizmanın faaliyete geçirirken düşük voltajlı sinyali karşı tarafa iletmektedir. Kontrol kablolarının çeşitleri ise şunlardır;

 

Kumanda Kontrol Kablosu

Bükülü tavlı bakır ile iletken gücüne sahip olan ve izole yapıları birbirinden farklılık gösteren kablo türüdür. İkili, üçlü, dörtlü damarlı şekli ile yapımı olabilir. Kullanıma göre dolgulu, dolgusuz, zırhlı, bantlı ya da ekranlı çeşitleri vardır. Günümüzde pek çok alanda tercih edilmektedir. Otomasyon sistemleri, ev aletleri , endüstriyel alanda kullanıma uygundur.  Şalt, röle gibi araçların birbirlerine bağlanarak uyarma görevinde de bulunmaktadır. Düşük voltajlı görevler için oldukça uygun olup HFFT yalıtkanla izole yapıldıkları için ekranlı ve ekransız tipleri bulunur, ekranlı olanlar için iletkenli koruyucu kısmı vardır. İklimsel şartlara ve dışarıdan gelecek darbelere karşı dayanıklılık gösterir. Bu kablonun asıl amacı ise kumanda ile makine arasında bağlantı oluşturmaktır. Bunun dışında kumanda kontrol kabloları sinyal iletimi, ölçüm kontrol, endüstriyel proses uygulamaları için kullanımı uygundur. Yapısına göre hafif, orta, yüksek gerilim olarak kendi içinde değişkenlik gösterir.  Sinyal kontrol kabloları gücü kontrol eden mekanizması ile kontrollü şekilde iletim sağlamaktadır.

Kumanda Kablosu Çeşitleri

Birçok kumanda kablosu  türü vardır. Hemen hemen hepsi aynı özellikleri sahip ürünlerdir. 

LIYY Kablo

PVC ile kaplanmış olup elektrik iletimini iki cihaz arasında sağlamak için kullanılır. Kullanım alanları olduk yaygındır. İnce yapıya sahiptir.

Endüstriyel sektörde

Bilgisayar ve ofis merkezlerinde

Apartmanlar içine kurulan haberleşme sisteminde

Güvenlik gibi yapılan sistemler için tasarlanmış kablo türüdür. Dar alanlarda bile rahatlıkla tercih edilebilir. İç ortam için üretilmiştir. LIYY-TP olarak da çeşitleri vardır.

LIHH Kablo

Kapalı alanlarda sinyallerin iletimini kolayca yapan bu kablo türü esnek bir yapıya sahiptir. Herhangi bir yangın esnasında alevi iletmez ve zehirli gazların çıkmasını engellemektedir. Bu açıdan bakıldığında güvenlik seviyesini en üstte tutarak olası bir facianın önüne geçmiş olur. Katmanlar halinde bükümlü yapısı kabloyu oldukça sağlam hale getirmiştir. Ultraviyole ışınlara dayanıklı ve halojensiz bir dış kılıfa sahiptir. Bu sayede zaman ve mekana karşı dayanıklıdır.

Haberleşme sektörü

Elektronik devreler

Makine

Ölçü aletleri

Bilgisayar sistemleri gibi alanlara kolaylıkla kullanılabilir. Bükülü tavlı bakır iletken yapısı ile sinyali hızlı şekilde iletir. Bu kablo türü de dış ortam koşullarına uygun değildir. Ürün çeşitliliği LIHH/ LIHH-TP olarak ayrılmaktadır. Çalışma sıcaklığı en fazla 70 dereceye kadar dayanma gücü vardır. Gerilim aralığı ise 300/500 V arası değişme oranı görülür. Lihh kablo pres bant içeriği ile güvenlik testlerinden başarıyla geçmiştir.

 

LIYCY Kablo

PVC ile izole edilmiş ve dahili ortamlarda kullanımı sağlanmaktadır. Endüstriyel sektörde sinyalleri doğru ve güçlü şekilde iletmektedir. Kapalı alanlar için uygundur. Yaygın kullanım alanına sahip bu kablo sinyal iletimi konusunda oldukça başarılıdır. Orta düzeyde mekanik sistemler için tercih edilebilir. Kısa mesafeli alanlar için oldukça verim sağlamaktadır. Ayrıca fleksibilitesi yüksek olma özelliğine sahiptir.  LIYCY-TP ve LIYCY-CY modeli de vardır.

LIHCH Kablo

Elektronik kontrol sistemi, data sistemleri, ölçüm cihazları için oldukça verimlilik sağlayan bir kablo türüdür. Örgü ekranlı olan bu kablolar dış elektriksel etki de büyük oranda koruma sağlar. HFFR içeriği sayesinde yangın anında ısıyı olabildiğince tutmaktadır. Zehirli veya aşındırıcı madde çıkarmazlar. Ergonomik yapısı ile dar alanlarda kolaylıkla kullanılabilir. LIHCH-TP modeli de mevcuttur. Sıva altı veya sıva üstüne uygulama yapılabilir. En çok tercih edilen kablo özelliğini taşımaktadır.

JE-LIYCY...BdJE-LIYCY...Bd

Endüstriyel sektöründe tercih edilen ayrıca ekrana sahip gelişmiş bir data kablosudur. Telli iletkenlere sahip olup PVC kaplamadır. Perdelenmiş katmanlı yapısıyla uzun kullanım imkanı sunarak avantaj sağlar. İçerdiği maddeler ile parazitlenmeyi en aza indirirken bakır örgüsü sayesinde güvenli kullanım imkanı sunar. Uygulama alanları ise kontrol ölçüm, alarm noktalarında bağlantı kablosu görevindedir. Ayrıca Pals kablosu olarak kullanılabilir. Kuru ve nemli ortamlar için ideal çözüm sunmaktadır. Sıva altı veya üstü gerekmeksizin kolayca uygulama yapabilir. İçindeki 7 tel bakır ile elektrik iletim gücü olukça idealdir. Kalayla kaplanarak yapılan ekran kısmı büyük kolaylık sağlamaktadır. Pes bantları ile sabitlenerek son şekli almaktadır. Ekrana sahip olması kablonun içeriğini elektriksel etkileşimlere karşı koruyarak aksamadan iletmesine olanak tanır.

LIY(st)Y Kablo

Esnek kablo yapısına sahip olan bu kablo türü ince dış çapı ile enerji iletiminde kullanılır. Alev geciktirici özelliği sayesinde ısıya karşı oldukça dayanıklıdır. 5 bükülü elektronik tavlı bakır aparata sahiptir. Yalıtım renk cinsi ise genellikle DIN 47100’dır. Uygun adımda katlar halinde bükümleri mevcuttur.  Yine bu kablo türü de iç ortamlar için üretilmiş olup dışarıda kullanıldığı taktirde elektriksel yapıya zarar verebilir. Çalışma gerilimi ise maksimum 500V şeklinde olmalıdır. Sargı kısmı ise polyester bant ile yapılmaktadır. PVC kısmı ultraviyole ışınlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Genellikle bina içinde kullanılır. Standart olarak rengi gridir ve istenilen renkte üretilebilir. Pes bant ile alüminyum folyo arasına topraklama teli yerleştirilerek, polimer dış kılıf uygulanmaktadır. LIY(St)Y-TP

 

LIH(St)H-TP Kablo

HFFR malzeme kullanılan ve sinyal iletim kablosu olarak kullanılan türdür. Haberleşme sektörü, ölçü aletleri, büro makinaları için sıkça kullanılır. Ekranlama özelliği ile çevresel etkilere karşı korunaklıdır. Çalışma gerilim 300V / 500V  arasındadır. Test gerilimlerinde ise 2500 V a kadar çıkılmıştır. Çalışma sıcaklığı eğer sabit ise en düşük – 30 en yüksek 70 hareketli halde ise en düşük- 5 en fazla 70 derecede çalışmaktadır. Bükülme yarıçapı sabit ise 8 x kablo çapı, hareket halindeyse 15 x kablo çapı ölçülmektedir. Dış alanlar içinde kullanılabilir. Kuru ve nemli ortamlar için uygundur. Yüksek hızlı data sistemlerinde daha çok kullanılır. İzole renk uygulamasına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Kabloda aşınma olmadan uzun yıllar kullanılabilir.

LIY(St)CY Kablo

Çift kat ekranlama yapısına sahip bu kablolar endüstriyel alanda iç ortam için tasarlanmıştır. Yine bu kablo türü de katmanlar halinde bükülü şekilde yapılmıştır. PVC ile dış kısmı kaplanmıştır.

LI2Y(St)Y Kablo

Çiftlerin üzerine polyester bant toprak teli sarılarak oluşturulur. Ofis makinelerinde, bilgisayarlarda ve tüm iletişim sistemlerinde veri transferi için kullanılmaktadır. Alev yaymaz ve ısıyı iletmeme özelliğine sahiptir.

 

Kontrol kablosu olarak diğer ürünler ise şunlardır;

LI2Y(St)CY

LI2Y(St)CH

LIH(St)CH

LIY(St)CY-TP

LIH(St)CH-TP

J-Y(St)Y...Lg

JE-H(St)H...Bd

Kabloların her biri güvenlik ve sağlamlık testlerinden geçerek tüketiciye sunulmaktadır. Bayiliğini yapmakta olduğumuz güçlü kablo firmaları ile en hızlı şekilde kablo ihtiyacını karşılayan firmamız müşteri memnuniyetini en üst seviye de tutmaktadır. Yapılacak çalışmaya uygun şekilde kablo seçimi yapılarak verimlilik alınmasını sağlamaktayız. kontrol kablosu ve diğer kablo çeşitleri hakkında bilgi ve fiyat almak için iletişime geçebilirsiniz.