Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Güneş Paneli Vergisi Var Mı?

Güneşin ışınlarının Güneş hücreleri üzerinde toplanarak enerjiye dönüştürülmesi için kullanılan kaynaklara güneş paneli denilmektedir. Güneş paneli sayesinde enerjiden tasarruf etmek oldukça kolay olmaktadır. Özellikle elektrik üretimi konusunda güneş panelleri ciddi yardım sağlar. Elektriğin kullanılacağı yerlerde elektrik olmaması durumunda alternatif olarak Güneş panellerinden yardım alınmaktadır. Güneş panellerinin güneşin ışınlarından üretmiş oldukları enerji ile sıcak su, sondaj işlemleri, sulama ve daha pek çok farklı alana yardım sağlayabilmek mümkündür. Özellikle şehir dışına kurulmuş olan tarlalarda güneş panelleri tercih edilmektedir.

Güneş Paneli İle Ne Kadar Elektrik Üretilir

Güneş panellerinin özelliklerine göre elektrik üretim miktarı değişkenlik göstermektedir. Panelin büyüklüğü ne kadar fazla ise elektrik üretimi de o kadar çok olacaktır. Ayrıca panelin kurulduğu yer, mevsimsel özellikler ve güneş ışınlarının panele nasıl geldiğine bağlı olarak ve elektrik üretiminde farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Güneş ışınlarını yansıtacak bir şekilde düzenlenen panellerden bazı durumlarda yüzde atmışa kadar enerji tasarrufu sağlayabilmek mümkündür. Özellikle güneş paneli ile ilgili yanılgıya düşülen bir konu sıcak havalarda daha çok enerji ürettiğine dair düşüncedir. Panellerin sıcaklıkla ilişkili olarak enerji üretimi söz konusu değildir. Güneş panelleri Güneş ısısından değil ışınlarından faydalanırlar. Bu sebeple de havanın sıcak veya soğuk olması panellerin enerji üretimini etkilemez. Enerji üretimini etkileyen önemli faktör ışınların çokluğudur.

Güneş Panelinin Çevreye Zararı Var Mı?

Herhangi bir nedenden dolayı güneş paneli kullanmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan bir tanesi de Güneş panelinin çevreye zararlı olup olmadığıdır. Güneş paneli tamamen çevre dostu bir üründür. Bu paneller kullanılırken çevreye herhangi zararlı bir gaz çıkmamaktadır. Ayrıca çalışma prensibinde ses ortaya çıkartan herhangi bir neden olmadığı için de güneş paneli çevre dostu bir üründür denilebilir. Kuruldukları yerlere de cebinize oldukça yüksek kazanç sağlayan bu panellerin çevreye herhangi bir zarar vermesi de en önemli avantajlarından bir tanesidir.

Nasıl Temizlenir?

Güneş panellerinin belirli periyotlarla temizlenmesi Önemli olan noktalardan bir tanesidir. Özellikle panellerin yüzeylerinin iyonik su ile temizlenmesi ışınlardan daha fazla faydalanabilmeyi sağlar. Ayrıca bu özel suyun kullanılması panellerin daha geç kirlenmesini sağlayacağı için de oldukça faydalı olmaktadır. Panellerin temizliği ile ilgili muhakkak profesyonel bir yardım alınması gerekmektedir. Özellikle kirliliğin hızlı olabileceği alanlarda panel temizliğinde özel hizmet sağlanması önemli bir adımdır.

Yenilenebilir Enerjiye Vergi Var Mı?

Güneş panelinden sağlanan enerji ile ilgili olarak satışlarda gerçekleştirilmektedir. Hal böyle olunca burada farklı kazançların dönmeye başlaması söz konusudur. Ülkemizde her türlü kazançların belirli bir kısmı vergi olarak ödenmektedir. Güneş panellerinden sağlanan bu kazançlar ile ilgili de bir süre vergi alınmıştır. Fakat Daha sonrasında teşvik amaçlı olarak ve yenilenebilir enerji sayesinde gelişme kaydetmek amacı ile vergi ödenmemesine karar verilmiştir. Güneş panelleriyle enerji sağlanması ve satışı ile ilgili ödenen stopaj da ortadan kaldırılarak İnsanların bu alanda gelişim göstermesinin önü açılmıştır.