Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Güneş Paneli Temizleme Nasıl Yapılır?

Güneşin ışınlarından faydalanarak enerji üretmeye yarayan sistemlere güneş paneli denilir. Güneş panelleri sayesinde oldukça fazla enerji tasarrufu yapılabilmesi mümkündür. Ev veya  iş yeri gibi yerlerde sıcak su kullanımında farklı enerji kaynakları yerine güneş paneli kullanımı en çok tercih edilen yollardan bir tanesidir. Yapılan araştırmalar güneş paneli sayesinde evlerde sağlanan enerji tasarrufunun yüzde 60’a kadar vardığından bahsetmektedir. Ayrıca elektrik enerjisinin ulaşamadığı veya elektrik enerjisi kullanımının oldukça maliyetli olacağı yerlerde de güneş paneli kullanımı tercih ediliyor. Özellikle şehir dışında kurulan tarlalarda sulama veya başka işlemler için elektriğe ihtiyaç olur.  Bu ihtiyacı kapatabilme kadına güneş panelleri yardıma koşmaktadır.

Çevre Dostu Güneş Paneli

Kullanılan güneş panellerinin çevre dostu olması en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Güneş paneli kullanımının herhangi açığa çıkarmış olduğu zararlı bir madde bulunmamaktadır. Bununla beraber güneş panellerinin sessiz çalışma özelliği de çevre dostu olduğunun en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Ev veya iş yeriniz için veya  tarla, bahçe gibi yerlerde sessizliğin, huzurun, temiz çevrenin hakim olduğu yerlerde güneş paneli tercih etmenin enerji tasarrufu sağlamanız açısından katkı sağlarken çevre ile de uyum içinde işlediği için kullanımı oldukça yaygın oluyor.

Güneş Paneli Kurulumu

Güneş panellerinden en yüksek verim alabilmek için kurulumu genellikle eğimli olarak gerçekleştirilmektedir. Çevrede herhangi başka bir şey yok ise güneş panelleri düz bir şekilde güneş ışınlarını dik alabilmesini sağlanacak şekilde kurulmaktadır. Bunun dışında evlerin çatıları gibi yerleri kullan paneller güneş ışınlarının yansımalarını tam manası ile toparlayabilmek için eğimli vaziyette kurulmaktadır. Güneş panellerinin enerji tasarrufu sağlayabilmelerinin en önemli etkenlerinden bir tanesi panel boyutlarıdır. Boyut ne kadar büyürse enerji tasarrufu da o kadar yüksek olmaktadır. Ayrıca güneşin ışınlarının yaygınlığının fazla olması da enerji tasarrufu için önemli olan etkenlerden bir diğeridir.

Güneş Panelinin En Verimli Olduğu Dönem

Güneş paneli kurulumu yaptırmak isteyenlerin düşmüş oldukları yanlışlardan bir tanesi bu panellerin sadece sıcak havalarda çalıştığı bilgisi dir. Güneş panellerinin kullanmış olduğu enerji güneşin ısısı değil ışınlarıdır. Yani paneller güneş ışığından faydalandıkları için güneş ışığı her mevsim bulunan bir durum olduğu için güneş panelleri her mevsim aktif olarak kullanılabilir. Bulutlu, Yağışlı havalarda veya günlerin kısa olması gibi dönemlerde ise güneş panellerinin enerji tasarrufu sağlamaları en düşük düzeye gelir. Buradaki sebepler görüldüğü gibi güneş ışınlarının sıcak olmaması değil az olması ile bağlantılıdır. Şöyle bir örnekle anlatacak olursak Kışın kar yağışı sona erdikten sonra ortaya çıkan güneşte soğuk olmasına rağmen güneş panelleri en yüksek enerjiyi toplayabilmektedir.

Temizleme İşlemi

Bu kadar yoğun enerji tasarrufu sağlayan bu panellerin dönem dönem temizlenmesi gereklidir. Tabi bu paneller temizlenirken muhakkak iyonize saf su kullanılmalıdır. Panelleri yıkanırken muhakkak panel yüzeyine en uygun fırçalardan yardım alınması gerekir. Güneş panelinin ne kadar sıklıkla temizleneceği ise kullanım amacı ve bulunduğu çevreye göre farklılık gösterir. Fabrika benzeri bir yerde bulunan güneş panellerinin temizlenmesi için periyotların arası oldukça yakın tercih edilir. Güneş panellerinin temizlenmesinin ardından hızlı kirlenmesine önleyici farklı maddeler kullanan firmalar kirlenmeyi daha fazla geciktirmeyi başarır. Sizlerde panel temizliği için uygun firmalardan Yardım alarak Enerji üretimi için sağlamış olduğumuz faydayı temizlik işlemleri içinde sağlayabilirsiniz.