Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Güneş Paneli Nedir?  

Sürekli kullanılabilen, doğaya herhangi bir zararı dokunmayan güneş enerjisi, 1839’da ünlü fizikçi Alexander Edmond Becquerel’inin fotovoltaik yapıyı keşfetmesiyle başlayan bir serüvene uzanır.  Ünlü fizikçinin platin katmanları üzerindeki deneyleri sonucu fotovoltaik etkiyi keşfetti. Bu keşiften sadece 34 yıl sonra İngiliz bilim adamı ve elektrik mühendisliği alanında uzman Willoughby Smith’in icat ettiği fotovoltaik sistemi güneş enerjisi alanında büyük bir atılım olarak kabul edilir.  

Enerji Kaynağı Konusundaki Dev Adımlar

  Modern dünyada büyük bir adım olarak görülen bu bilim keşifleri, 1970’lerin başında yaşanan enerji kaynağı krizine kadar yakından takip edilen çalışmalar değildi. Bu krizden sonra güneş enerjisinin elde edilmesi için çalışmalara hız verildi.   1993 yılında çift eklemli fotovoltaik sistemlerin seri üretimi başladı. Bu sayede güneş enerjisi konusundaki bilimsel çalışmalara hızlanarak devam etti. Her yeni üretimde verimlilik yüzdesi artan hücreler sayesinde, 2009 yılında yüzde kırk bir çalışır verilere sahip sistemin üretimine başlandı.  

Güneş Panelinin İşlevleri Nelerdir?

  Güneş panelleri kendi yapısı gereği güneşten aldığı ışınları enerjiye çeviriyor. Diğer enerji kaynaklarının aksine, atık biriktirmeyen güneş enerjisi, günümüzde en çok kullanılan kaynakların tükenmesi veya azalması sonucu oluşacak kriz anlarında alternatif çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Enerji kaynağı dünya piyasasında büyük bir pay aldığı için güneş enerjisinin kullanımı uluslararası devlet bazında çok küçük bir yer kaplıyor. Genellikle bireysel konut enerji kaynağı olarak kullanılan güneş enerjisi, tüketicilere bütçe tasarrufu dâhil birçok avantaj sağlıyor. Bunları sıralayacak olursak;  

  • Atık bırakmadığı için doğaya herhangi bir zararı olmayan güneş enerjisi, kullanıldığında insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlıyor.
  • Yaşanan herhangi bir zam uygulamasından etkilenmeyen güneş enerji sistemi, kullanıcılarının maddi tasarruf yapmasını sağlıyor.
  • Kurulumu yapıldıktan yıllar sonra bile herhangi bir yatırım yapmadan çalışmaya devam eden bir sistem olarak, yenilenebilir enerji özelliğini sürdürüyor.

 

Güneş Panelleri Çeşitleri Nelerdir?

 

Monokristal Paneller

  Monokristal güneş panelleri adı verilen ve en verimli şekilde elektrik üretebilen modeller olarak karşımıza çıkıyor. Diğerlerine göre daha pahalı fiyatlara sahip bu paneller, günümüzde kırsal alanlarda yaşayan kullanıcıların tercih ettiği ürünler haline geliyor. Güneş ışınlarını daha uzun tutması ve daha çok elektrik üretmesi nedeniyle tavsiye edilen paneller arasında yer alıyor. Güneş panelleri çeşitlerinin bir diğeri polikristal plaklar.  

Polikrital Paneller

  Bu Güneş paneller bulabileceğiniz en uygun fiyatlardan satışa sunular ürünleri içerir.  Son zamanlarda fiyatı nedeniyle kullanımı yaygınlaşan polikristal paneller, diğer paneller kadar verim sağlamaz. Güneş panellerinin işlevine en çok etki eden şey kullanılan silikonudur. Silikonun saflığı ne kadarsa kullanıcı o kadar verim alır.  polikristal panellerin silikon yapısı saf olmadığında kullanıcı beklediği performansı alamaz.  

İnce Filmi Paneller

  İnce film güneş paneli genelde daha düşük enerji kullanımı sağlar.  Evlerde kullanılabilecek panellerden ayrı olarak konut enerjisi sağlamayan bu paneller oldukça ekonomik modeller arasında yer alır.  

Esnek Güneş Panelleri

  Esneyen yapısıyla her alana rahatlıkla kurulumu yapılabilen bu panel çeşidi, 2 kilogram gibi hafif bir ağırlığa sahip yapılar olarak tasarlandı. Tüketicilerin bu tür panelleri teknelerinde ve doğa gezilerinde kullanmaları mümkün. Bulunduğumuz yaşam alanını korumak ve doğanın devamlılığına yardım etmek, bu panellerin kullanımıyla sağlanır.   Güneş enerjisini kullanmak gün geçtikçe daha çok zarar verdiğimiz doğayı korumanın yollarından biri haline geldi. Yıpranan doğaya yardım etmek ve onu iyileştirmek adına attığımız en önemli adımlardan biri güneş enerjisinin kullanımına ağırlık vermek ve bu konuyla ilgili tüketicileri bilinçlendirmek.