Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?

Günümüzün en çok tercih edilen yenilenebilir enerji sistemi olan güneş enerji sistemleri gerek düşük maliyetli olduğundan ve ekonomik olduğundan konutlarda, turizm alanlarında tercih ediliyor. Ek harcamalar sunmayan güneş enerji sistemlerinin çalışma sistemi oldukça basittir. Kullanımında deneyim söz konusu olmaması sebebiyle bu enerji sistemlerinden teknik destekler alınmadan kolayca faydalanılabilir. Birçok güneş hücrelerinden meydana gelen güneş panelleri bu bağlamda yarı iletkenlerde olduğu üzere silikonlardan meydana gelmiştir. Dolaysıyla güneş hücreleri örneğin pilde olduğu gibi elektrik sahası meydana getiren bir pozitif katmana ve birde negatif katmana sahiptir.

Fotovaltaik Nedir?

Fotovaltaik sözcük anlamı olarak elektrik ve ışık anlamına geliyor. Dolaysıyla güneş hücreleri de fotovaltaik etkiyi meydana getiren birtakım öğelerden meydana geliyor. Diğer bir ifadeyle güneş ışınları fotovaltaik hücresine yansıdığı andan itibaren ışın içerisinde yer alan fotonlar doğrudan hücre içerisinde yer alan elektronları harekete geçirerek bu işlem sonunda elektronların işlev görmesine destek oluyor. Tüm bu işlemler neticesinde ise güneş panellerinde yenilenebilir elektrik akımı meydana gelmesini sağlıyor. Ayrıca bilinen aksine güneş enerjisi sistemleri tarafından herhangi bir emisyon üretilmesi de söz konusu değildir. Fosil yakıt türlerinde üretilen 1 megawatt 60 dakikalık enerjisi ortalama olarak 0.75 ila 1 ton CO2 üretimini gerçekleştirir.

Güneş Enerjisinin Sağladığı Avantajlar

Güneş enerjisi sistemleri pek çok enerji kaynaklarından farklı bir işleve ve avantajlara sahiptir. Hijyenik bir enerji kaynağı olması sebebiyle doğaya ve çevreye herhangi bir rahatsızlık vermesi söz konusu değildir. Bu bağlamda güneş enerjisi en güvenli şekilde kullanılan özel bir enerji kaynağıdır. Sonsuz kaynak özelliğine sahip olduğundan güneş enerjisinde ömür kotası söz konusu değildir. Bu bakımdan bu eşsiz enerji kaynağı sürekli olarak yenilenebilir ve geliştirilebilir. Özellikle uzak alanlarda yaşayan ve ulusal elektrik şebekelerinden faydalanamayan aileler açısından son derece avantajlıdır. Güneş enerjisi elektrik enerjisine oranla daha düşük maliyetlidir. Bu bakımdan da tüketicilere minimum düzeyde maliyet sunar. Bunun haricinde güneş enerjisi sessiz bir çalışma sistemine sahiptir. Bu bakımdan bireyleri ve çevreyi olumsuz yönde etkilemez. CO2 faktörü güneş enerjisinde yok denilebilecek kadar düşüktür.

Güneş Enerjisi Sistemleri Hakkında Bilinmeyenler

Güneş enerjisi sistemleri hakkında bilinmeyen birçok faktörler vardır. Gereksinimden fazla üretilen güneş enerjisi ayrıca mevcut şebekeye bağlanarak da satılabilir. Bu kapsamda ek gelir kolayca elde edilebilir. Bugün birçok firmalar güneş enerjisinden ek kazançlar elde edilebiliyor. Güneş panelleri ise pek çok enerji kaynaklarından farklı olarak daha kolay bakım ve temizliğe sahiptir. Güneş enerjisi güneş ışınları olduğu sürece etkisini sürdürür. Dolayısıyla özellikle de yaz aylarında maksimum düzeyde avantajlar sunar. Güneş enerjisi pek çok enerji sistemlerinden farklı olarak bireye zarar verici özellik taşımaz. Elektrik sisteminde yüksek ve tehlikeli akım söz konusudur. Ancak güneş enerjisi tamamen doğal bir enerji modeli olduğundan güvenle kullanılabilir. Bu enerji modeli kırsal bölgeler haricinde kentsel alanlarda da yoğun olarak tercih edilmektedir.