Uygun Fiyat Kaliteli Ürün
Toptan ve Perakende Elektrik Malzemeleri

Tüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilediğiniz ürünü online mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Data İletişim Kabloları

Veri kabloları, fiziksel olarak bilgilerin depolanması, iletilmesi, alınması, işlenmesi biçiminde bilgi taşıyan iletim hatlarıdır.

Veri kablosu, iki veya ikiden fazla cihazların arasında program görüntü, ses, bilgi video gibi iletişimin aktarılmasını sağlayan bir kablodur.

Dijital dönüşümün yaşandığı bu dönemde yeni düzene uyum açısından veri iletişim kabloları, Haberleşme sektörü, elektrik devreleri, telekom sistemlerde sinyal iletiminde kullanılırlar. Üretim sürecinin dijitalleştirilmesi ve akıllı hale getirilmesi günümüz endüstrisinin ihtiyacıdır. Akıllı yaşam alanlarına, donanımlı sistemlere (akıllı fabrikalar, akıllı binalar, akıllı üretim, otomatikleştirilmiş ve dijital makineler) yönelik kablo sektöründe oluşabilecek ihtiyaçları karşılamaktadır.

Günümüzde sürekli olarak en son teknik gelişmelere ayak uydurması gerekliliği nedeniyle data kabloları ihtiyaç haline gelmiştir.

Fabrikalarda, şirketlerde, dağıtım şebekelerinde, endüstriyel tesislerde ve bina tesisatlarında veri aktarımı için tercih edilmektedir.

Dijital çağında data kabloları vazgeçilmez hale gelmiştir. Günümüzün talepleri, kablo teknolojisinin sürekli değişmesine kritik rol oynamaktadır.

Data Kablosu Nedir?

Data iletişim kabloları, Zayıf Akım Kabloları içinde yer almaktadır. Data iletilişim kablosu teknik olarak, uyumlu cihazlar arası veri alışverişi ve enerji aktarılmasında esnek iletken tel yapısına sahiptir. Mesela bu kablonun en önemli özelliği iki yönlü bilgi aktarımına imkân sağlamasıdır.  Değişken durumlara göre çeşitli özelliklere sahip kablolar tercih edilmektedir. Burada dikkat edilmesi kritik nokta kablonun uyumlu elektrikli aletlere arasında veri iletişim aktarımı sağlamasıdır. Veri kablosu ile güç kablosu arasındaki farklar  biri cihaza veya elektrikli aletlere bilgi sağlamak adına kullanılır, diğeri sadece enerji sağlamaktadır. Data iletişim kablo bağlantısı kabloların çeşit ve fonksiyonlarına göre değişme göstermektedir.

Üç ana tip veri kablosu vardır; Bükümlü Çift, Koaksiyel Kablo ve Fiber Optik

Data İletişim Kablo Çeşitleri

Bükülmüş Çift: Bükümlü Çift kablolar en çok telekomünikasyonda ve bilgisayar ağlarında kullanılır. Birlikte bükülmüş iki kablonun kullanılması, karışma azaltmaya yardımcı olur. Kablonun kılıfının içinde dört çift tel bulunur. Her çift, inç başına özel sayıda bükülme ile bükülür.

Koaksiyel kablo, yüksek elektrik sinyalleri için bir iletim yoludur. En yaygın olarak veri iletişimi için kullanılan koaksiyel kablo, çok katmanlı bir TV kablosu türüdür. En içteki bölüm, onu çevreleyen yalıtımlı (dielektrik) bakır teldir. Daha sonra bakır ağ (folyo veya örgülü iletken) ile kaplanır ve onu topraklayan bir dış yalıtım ceketi ile kaplanır.  Koaksiyel kablo hem manuel hem de dijital veri iletimi için kullanılır.

Fiberoptik kablolar: Telekom şirketlerinin ve internet kullanıcıları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Siber güvenlik ve internet hızı kullanımında kritik öneme sahiptir. İnternete hızlı erişmek için diğer ağlarla hızlı iletişimli bağlantılar kurabilmek için fiber optik kablolar kullanılmaktadır. Fiber optik haberleşme, aydınlatma, ilaç, optik muayene vb. sensörlerde kullanılmaktadır. Kurulumu diğerlerine göre zordur. Manyetik alanlardan, radyo dalgalarından, elektriksel alanlardan etkilenmez. Fiyat performansına baktığımızda diğer kablo türlerinden daha pahalıdır. Yüksek teknoloji ürünü olan bu kablolar  verileri ışık olarak iletir. Yapısı ise ışığı ileten kısmı çekirdek, cam kılıf, çekirdeği koruyan kılıf olmak üzere oluşmaktadır. Avantajları ise;

Yüksek taşıma kapasitesine sahiptirler.

Hafif ve verimi yüksektir. Bu özelliği sayesinde uçak gemi ve uydu gibi araçlarda kullanılır.

Etrafa ısı yaymazlar.

Gizlilik ve güvenliği sağlar karşı tarafın veri çalması zordur.

Dışardan gelebilecek darbelere karşı dayanıklıdır.

 

Data Kablosu Cat6

Veri akışını en güçlü sağlayan kablo türüdür. Gigabit hızında veri taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Genellikle  bilgisayar ağlarında kullanılmaktadır. Maksimum uzunluk 100 m’dir. Standart olarak 2002 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Cat5 kablo ile arasındaki en büyük fark daha yüksek veri geçişinin sağlanmasıdır. Son yıllarda oldukça rekabet gören kablo olmayı başarmıştır.

Bu kablo türleri Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretilmektedir. Data iletişim kablo çorlu bölgesinde üretimi daha fazla yapılmaktadır. Kullanım alanına ve istenilen ölçülere göre değişiklik gösterir.

 

Kablo çeşitliliği konusunda tecrübe ve deneyime sahibiz. Her alan için kablo sistemlerimiz mevcuttur. 2M Kablo, Erse, Hes Kablo ve bir çok kablo markası ile  bayiliğimiz bulunmaktadır.  Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.